vše o jídle

Navzdory výživným pozitivům slepičích vajec lidé s vysokou hladinou špatného cholesterolu si chuť na vajíčko mohou uspokojit jen výjimečně.

 

Vejce v aspiku s petrželí

P OTŘEBA: 6 vajec, 1 svazek petržele, 12 plátků bílé želatiny, 400 ml čeření bujónu, 500 ml vody, sůl, mletý pepř, 25 ml suchého sherry a bílý vinný ocet.

P OSTUP:

1. Vejce uvařte natvrdo, oloupejte a nakrájejte na plátky; otrhejte lístky petržele; želatinu ponořte do vody (podle návodu); bujón nalijte do hrnce s vodou, přidejte sůl, pepř, sherry, ocet a dejte vařit.

2. Většinu připravené želatiny vmíchejte do odstavené polévky a část nalijte do připravené misky na aspik – cca 2 cm vrstvu. Misku s želatinou pak odložte do lednice.

3. Na ztuhlou želatinu napěchujeme plátky vajec, lístky petržele a vše zalijte želatinové polévkou. Postup opakujte do spotřebování všech surovin (poslední vrstvu musí tvořit želatina).

4. Hotové vejce v aspiku nechte několik hodin v chladničce. Před podáváním ponořte misku do horké vody a aspik vyklopte na tác.

 

Bujón s vejcem

P OTŘEBA: 4 lžíce bílého octa, 750 ml vody, sůl, 4 vejce, 750 ml masového nebo zeleninového bujónu, svazek pažitky nebo petržele.

P OSTUP:

1. Osolenou vodu s octem přiveďte do varu.

2. Obsah vajec nechte vklouznout do vroucí vody a vařte cca 3 minuty. Potom vejce vyjměte a vložte do polévkových misek.

3. Vařeným bujónem vejce zalijte.

4. Polévku posypte drobně nasekanou petrželkou nebo pažitkou.

 

Crepes Soufly

P OTŘEBA: 100g hladké mouky, 1 lžíci kukuřičné moučky, 1/2 lžičky soli, 3 vejce, 125 ml mléka, 2 lžíce měkkého másla, olej, máslo, sezamová semínka. Na náplň potřebujete 1 lžíci másla, 1 lžíci hladké mouky, 1 žloutek, špetku kari koření, 1 bílek, 200g garnátů a 2 lžíce strouhaného ementálu.

P OSTUP:

1. Mouku smíchejte s kukuřičnou moučkou, mlékem, vejcem, máslem, osolte a zpracujte na hladké těsto. Hotové těsto nechte cca 30 minut stát. Pak udělejte palačinky.

2. Zahřejte máslo a za stálého míchání do něj přidávejte mouku. Když mouka získá zlatavou barvu, začněte přidávat mléko a stále míchejte. Povařte cca 5 minut. Po odstavení přimíchejte žloutek, citrónovou šťávu, sůl a pepř.

3. Na závěr přimíchejte do omáčky do tuha vyšlehaný sníh, garnáty a strouhaný sýr. Směsí naplňte palačinky, posypte jejich sezamovými semínky a dejte zapéct.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *